استاندار همدان گفت: طی پیگیری‌های انجام شده، وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری‌و صنایع دستی، قول مساعدت داده‌اند تا در سال جاری ثبت جهانی تپه هگمتانه انجام شود.

علیرضا قاسمی فرزاد بعدارظهر امروز  در جمع استانداران کشور در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران که با حضور وزیر کشور و معاونین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، گفت: صنعت، معدن و کشاورزی محدودیت‌های در کشور دارد که حل و رفع آن‌ها زمان‌بر و هزینه بردار است. 

وی با بیان اینکه  زیرساخت‌ها، پتانسیل‌‌ها و ظرفیت‌های مهمی در حوزه صنعت گردشگری در کشور فراهم است گفت: در حوزه گردشگری، آثاری وجود دارند که هرچقدر هم مشمول زمان شوند به ارزش و قیمت آن‌ها افزوده خواهد شد.

قاسمی فرزاد تصریح کرد: در استان همدان، یک‌هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و گردشگری وجود دارد که هرکدام از آن‌ها غنای فرهنگی و تاریخی لازم خود را دارد که به عنوان نمونه  غار علیصدر به عنوان بزرگ‌ترین غار آبی دنیا، یکی از شگفتی‌های جهان است که بی‌نظیر است و  اثر دیگری همچون تپه هگمتانه، با توجه به پیگیری‌هایی که انجام شده هنوز ثبت جهانی نشده است.

استاندار همدان بیان کرد:  طی پیگیری‌های انجام شده، وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری‌و صنایع دستی، قول مساعدت داده‌اند تا در سال جاری ثبت جهانی تپه هگمتانه انجام شود. 

وی گفت: برخی کشور‌های خارجی که فاقد آثار تاریخی و فاخر هستند، از طریق طالبان و داعش به دنبال نابود کردن و از بین بردن آثار تاریخی دیگر کشور‌ها هستند. 

 استاندار همدان با تاکید بر اینکه فراوانی آثار تاریخی و تمدنی استان همدان، توجه مسئولان و مقامات عالی را می‌طلبد‌ اظهار داشت:از میراث فرهنگی درخواست می‌شود به مراکز تمدنی و تاریخی توجه ویژه‌ای داشته باشد تا بتوان از این میراث گران‌بهای نهایت استفاده را کرد وضرورت دارد اعتبار مناسب‌ و درخوری، برای آثار تاریخی و تمدنی استان‌ها در نظر گرفته شود. 

این مقام مسئول گفت بابیان اینکه  اعتبارات میراث فرهنگی با وظایف محوله تناسب ندارد و ضرورت دارد در این مورد اقدامات لازم انجام شود تصریح کرد:غرب کشور با توجه به نقشی که در ایام دفاع مقدس داشته، مستحق است تا زمینه‌های گردشگری و اعتبارات لازم در این مناطق فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *